Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Opcje przeglądania

W przypadku wystąpienia pożaru to pierwsza reakcja może zaważyć o tym, czy ogień zostanie zagaszony w kilka sekund, czy też rozprzestrzeni się on na cały budynek. Dlatego tak istotne jest, aby w każdym miejscu pracy, obiektach użyteczności publicznej, a nawet w domach, znajdowały się gaśnice. Powinny być one odpowiednio oznakowane, a korzystanie z nich chociaż raz przećwiczone.

Gaśnice

Gaśnice – dlaczego są tak ważne?

Właściciel firmy ma obowiązek zapewnienia pracownikom właściwych warunków pracy, na co składa się między innymi przestrzeganie zasad BHP. Obowiązek dotyczy również bezpieczeństwa przeciwpożarowego zarówno w kontekście zadbania o ognioodporność całego zakładu, jak i zapewnienia odpowiedniego wyposażenia, takiego jak gaśnice. Wszelkie procedury czy warunki ochrony są ustalone w rozporządzeniu w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Dodatkowo ochroną przeciwpożarową musi zajmować się przeszkolona osoba, która ma właściwą wiedzę o tym, jak zachować się w kryzysowych sytuacjach i jak pokierować zespołem. Dlatego w większości przypadków tą osobą jest firmowy specjalista zajmujący się BHP, który przeszedł wymagane szkolenia w Państwowej Straży Pożarnej.

Skuteczna ochrona przed pożarem – jak o nią zadbać?

Gaśnice i inne urządzenia, dzięki którym można zagasić ogień lub zminimalizować tempo jego rozprzestrzeniania, to elementy, które w rzeczywisty sposób mogą uratować życie, gdy dojdzie do pożaru. Jednak najbezpieczniej jest nigdy nie dopuszczać do ryzykownych sytuacji, dlatego warto często przypominać swoim pracownikom i kolegom z pracy o tym, że warto:

  • odbyć szkolenie na temat BHP i działania w razie powstania pożaru;
  • ostrożnie używać sprzętu zgodnie z zaleceniami;
  • nie palić w miejscach do tego nieprzystosowanych;
  • regularnie uczestniczyć w próbnych ewakuacjach przeciwpożarowych.

Gaśnice – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Aby dobrać odpowiednią ochronę przeciwpożarową, w tym gaśnice do zakładu pracy, warto poznać rodzaje pożarów, które mogą w nim wystąpić.

Grupa pożarów typu A – są to pożary materiałów stałych, które spalanie tworzy żarzące się węgle, np. drewno, papier, tkaniny.

Grupa pożarów typu B – są to pożary cieczy i materiałów stałych, które w ogniu zaczynają się topić, np. tworzywa sztuczne, paliwa, oleje itp.

Grupa pożarów typu C – są to pożary gazów, np. metanu, propanu, acetyleny lub wodoru.

Grupa pożarów typu D – są to pożary metali, np. magnez, sód, potas, glin, tytan.

Grupa pożarów typu F – są to pożary olejów i tłuszczów w urządzeniach kuchennych.

Większość gaśnic jest uniwersalna i może pomóc w przynajmniej 3 z 5 powyższych grup pożarów, jednak znaleźć można też specjalistyczne modele, które sprawdzają się w fabrykach wykorzystujących konkretny rodzaj substancji łatwopalnych. Najczęściej gaśnice dzieli się na proszkowe, pianowe, wodne i śniegowe.

Gaśnice proszkowe są najbardziej popularne, występują w wersji stałociśnieniowej i z dodatkowym zbiornikiem. Idealnie sprawdzają się do gaszenia pożarów typu ABC lub BC. Jeśli porówna się je do innych rodzajów o podobnych rozmiarach, ten typ gaśnicy ma największą skuteczność gaśniczą

Gaśnice pianowe (płynowe) to urządzenia, które gaszą ogień za pomocą koncentratu środka pianotwórczego i wody. Dostępne są w wersji stałociśnieniowej i z dodatkowym zbiornikiem. Skutecznie gaszą pożary z grup AB lub ABF (zależy od zastosowanego środka pianotwórczego).

Gaśnice śniegowe (CO2) mają w sobie dwutlenek węgla. Na rynku są tylko dostępne w wersji stałociśnieniowej. Idealnie sprawdzają się do gaszenia pożarów typu B.

Gaśnice wodne (w tym wodne mgłowe) to urządzenia, które za środek gaśniczy mają wodę zdemineralizowaną. Gaśnice wodne występują w wersji stałociśnieniowej. Najczęściej są używane do gaszenia pożarów typu A lub AF.

Co jeszcze można u nas zakupić?

Dajemy Ci do dyspozycji rozbudowany dział z odzieżą roboczą, którą można wykorzystać zarówno podczas pracy na budowie, jak i laboratorium, kuchni i ogrodzie.

Posiadamy bardzo rozbudowaną ofertę urządzeń, sprzętu oraz przedmiotów BHP. Jeśli poszukujesz sprawdzonych sposobów na ochronę głowy, oczu lub oddechu zapraszamy po nasze produkty, które zapewnią Ci bezpieczeństwo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
;
Sklep internetowy Shoper.pl